Najczęściej wykonywane optymalizacje – musisz je mieć!

Sprawdzone poradniki na fps tylko u mnie!

Jeżeli dopiero co kupiłeś komputer, bądź masz po prostu problemy z płynnością gier, to zapewne przeszukujesz internet w celu znalezienia sprawdzonych rozwiązań. Takie też są moje poradniki dzięki, którym niemal na każdym komputerze zagrasz w swoją ulubioną grę. Wiadomo, że nie wszystkie ograniczenia twoich komponentów nie przeskoczysz jednak postarajmy się wycisnąć z nich co tylko się da, abyś miał maksymalną możliwą wydajność bez ponoszenia ryzyka!

1. Optymalizacja Systemu Operacyjnego

System operacyjny taki jak Windows 10 czy Windows 11 niestety nie są idealne pod kwestią optymalizacji działania i ich wydajność pozostawia dużo do życzenia. Nie mniej jednak moje optymalizacje wywalają większość zbędnych procesów czy aplikacji z samego systemu. Dzięki czemu fps-y wzrastają znacząco i po optymalizacji można cieszyć się sporym boostem dzięki. któremu możemy pograć w większość gier w które przed optymalizacją byśmy nie pograli.

Optymalizacja ta niestety nie należy do najprostszych i wymaga od Was sporego skupienia, jednak efekty są tego warte. UWAGA! Sporo osób zgłasza problemy z optymalizacją spowodowane właśnie niedokładnym wykonywaniem optymalizacje według moich zaleceń! Także oglądajcie z uwagą, a gdy robię coś za szybko zwolnij film bądź cofnij go do momentu, którego nie nadążyłeś wykonać.  

Filmy znajdziecie poniżej.

Optymalizacja Windows 10, czyli jak mieć więcej fps w grach na windows 10
Optymalizacja Windows 11, czyli jak mieć więcej fps w grach na windows 11

2. Podkręcanie Karty Graficznej

Kolejna rzecz o której warto wspomnieć oraz warto przestrzec właścicieli laptopów. Niestety jeżeli chodzi o podkręcanie czegokolwiek w laptopie tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. O tyle o ile w komputerze układy chłodzące cały sprzęt są super rozbudowane i działają na większych obrotach to w laptopach niestety są to małe zamknięte ciasno puszeczki, gdzie zamiast dokładać podpałki do ognia lepiej zadbać o kulturę pracy i skupić się na dobrym chłodzeniu laptopa oraz dbaniu o regularną wymianę pasty termoprzewodzącej, którą według mnie powinno wymieniać się co roku (jeżeli kupujemy dobrej jakości pastę), a jeżeli tanią pastę, która na start ma już słabe właściwości, wtedy nawet co 4 miesiące!

Tak więc dla kogo jest podkręcanie karty graficznej? Dla osób które nie mają problemów z temperaturami na swoim GPU. Na pewno nie jest skierowane to do laptopowiczów, gdzie nie kręciłbym niczego, ponieważ jest to ryzykowne. Także kieruję ten film do osób ze słabymi kartami graficznymi, które powodują ograniczenie fps na pc.

Jak łatwo podkręcić kartę grafcziną, czyli jak podkręcić GPU przez MSI AFTERBURNER
W razie co! Warto robić to co jakiś czas! Wymiana pasty i termopadów w GPU, czyli wymienić pastę termoprzewodzącą na gpu oraz jak wymienić termopady na karcie graficznej.

3. Podkręcanie Procesora

Tak jak podkręcanie GPU nie jest dla laptopowiczów tak i tu uważałbym z tym na samych laptopach. Nawet w przypadku pc może to przysporzyć problemów, ale warto wspomnieć o takiej możliwości.

Dokładnie tak, wspomnieć.

Niestety zbyt głęboko nie tłumaczyłem podkręcania CPU z kilku powodów. Nie mniej jednak tematyka ta została poruszona w moich filmach i muszę o niej tutaj napisać, ponieważ podkręcanie CPU może dać drugie życie procesorom starych generacji dla których wartości podkręcania są podane najczęściej w sieci i wystarczy znaleźć je w Google.

Poza podkręcaniem procka, aby mieć “szybszy” procek. Warto powiedzieć o undervolcie na który decyduje się coraz to więcej osób z lepszymi komponentami, aby uzyskać lepszą kulturę pracy, czy też stabilność działania procesora. Ja przy swoim Ryzenie nie mogłem obejść się bez undervolta, ponieważ nie radził on sobie z temperaturami i ustawiłem “jakieś” wartości w PBO, aby tylko problem ten zniknął. Aktualnie PBO mam wyłączone całkowicie, a procka undervoltowałem w inny sposób niż ten pokazany na filmie. Film może pojawi się już niedługo.

Podkręcanie mojego cpu i undervolt, czyli jak podkręciłem mój CPU i jak zrobić prosty undervolt.

4. Optymalizacja / Podkręcanie Ramu

Rzecz o której nie wie dużo osób, a jest to najważniejsza rzecz jaką warto ustawić w BIOS. Mowa tu między innymi o profilu XMP. W przypadku np. kości DDR4 – domyślna wartość Mhz to 2400 i bez ustawienia profilu XMP nie będą działać one z inną wartością. Mowa tutaj o ramach XMP Ready tzn. o większości ram mających więcej niż 2400Mhz. Boost FPS jaki można uzyskać mając 3200 czy nawet więcej Mhz jest ogromny! Dlatego zwróćcie uwagę na jakich wartościach chodzą Wasze pamięci ram.

Poza XMP ramy można podkręcac manualnie, jednak ten temat jest dość ciężki, ponieważ podkręcanie ram jest problematyczne i nieźle można się z OC ram namęczyć. Warto jednak wspomnieć, że jeżeli mamy np. ramy 4000Mhz z CL20 warto spróbować zjechać z CL na 18/16 kosztem Mhz ustawiając np. 3400Mhz i CL16 (jeżeli da radę), ponieważ dużo gier lubi niskie CL. [IM NIŻSZE CL tym lepiej | IM WYŻSZE Mhz tym lepiej]

Kolejną ważną kwestią jest to, aby posiadać co najmniej 2 kości ram, ponieważ koście wtedy mogą działać w parach. Oczywiście należy wtedy pamiętać o poprawnym zainstalowaniu ich na płycie głównej, aby działały właśnie w taki sposób. Druga kość ram potrafi bardzo mocno zwiększyć FPS.

Poza tymi opcjami pokazałem “Wirtualny Ram”, korzystający z dysku w celu oszczędzania pamięci Ram. Więcej dowiesz się z filmu poniżej.

Optymalizacja Pamięci RAM, czyli jak ustawić swoje kości ram, aby mieć więcej fps

5. Optymalizacja Dysku HDD

Ahh te HDD. 

No cóż, hdd z czasem zmieniły swoje przeznaczenie, jednak nie każdy wie, że dyski te mogą powodować większość “lagów” na komputerze czy też laptopie. System operacyjny warto jest mieć na dysku SDD i tak szczerze? Nie wyobrażam sobie, abym korzystał dziś z komputera na którym system jest wgrany na HDD z kilku ultra ważnych przyczyn.

System zaczął wykorzystywać znacząco prędkości dysku w celu lepszej pracy samego systemu i w celu szybszego dostępu do plików. Nie mniej jednak działa to na tyle źle, że prędkości dysków HDD, które w dobrych dyskach mają około 100mbps są po prostu niewystarczające. Dla przykładu przeciętny SSD, który można kupić za grosze prędkości te ma trzykrotnie większe!

No dobrze, ale pomijając już rzeczy dla Was oczywiste, to tak da się lekko poprawić działanie systemu na HDD, jednak jest to opcja, której na dyskach SSD się nie wykonuje, ponieważ w przypadku SSD bardzo mocno skracają ich żywot. Inaczej jest w przypadku HDD, gdzie tak zwana defragmentacja potrafi bardzo mocno przyspieszyć ładowanie danych.

Optymalizacja dysku HDD, czyli jak przyspieszyć dysk HDD

6. Podkręcanie Hz Monitora

Od dłuższego czasu mowa jest, iż im większa ilość Hz tym przyjemniej gra się w gry i taka jest prawda. Poza FPS-ami w komputerze, warto zadbać o dobry “osprzęt”. Monitor z 144hz na portalach aukcyjnych z drugiej ręki idzie dostać w okolicy 500 PLN, co wydaje się dość małą kwotą, jednak nie każdy może pozwolić sobie na zakup 144hz, a nie mówiąc juz o 240hz czy też 360hz. 

Dla kogo potrzebne jest więcej niż 60hz? Dla każdego! Więcej hz daje nie tylko większą przyjemność z grania w gry, ale też ułatwia nam pokonywanie przeciwników. Mniej męczą się oczy – dzięki czemu dłużej można korzystać z komputera. 

Podkręcanie hz monitora, a raczej odblokowanie jego pełnego potencjału nie jest skomplikowane, jednak trzeba zwracać uwagę na zachowanie się monitora po całej operacji oraz ważne jest to iż nie każdy monitor ma “większy potencjał” i po prostu działa jak działa wyjęty z pudełka na swoich bazowych hz. 

Uwaga! Gdy tylko zobaczycie, że monitor działa źle. Zmienia się wam rozdzielczość kolorystyka, albo cokolwiek innego nie jest na miejscu to znaczy, że należy zejść o jeden czy pare hz w dół!

Warto wiedzieć też, że jeżeli obniżymy trochę rozdzielczość monitora możliwe, że pozwoli nam to na większy boost hz! 

Więcej Hz w monitorze, czyli jak podkręcić monitor

7. Optymalizacja Samej Gry

Na sam koniec przychodzi optymalizacja samej gry. W niektórych grach zmiana opcji na najniższą grafikę niestety nie wystarczy, aby wyciągnąć maksymalne fps, a w niektórych nie ma to po prostu sensu. 

Filmów z optymalizacji gier nagrywam dużo, ponieważ silników gier jest mnóstwo oraz każda gra korzysta w trochę inny sposób z ich możliwości. 

Aby znaleźć optymalizacje gry, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie i wpisz czego szukasz, a jeżeli nie ma filmu do twojej gry dodaj lub zagłosuj na film na stronie propozycje filmów.

 

Playlista optymalizacji: https://www.youtube.com/playlist?list=PLfIqpBiDrT7jilp6qgyJAN_UDyr7AtPTc